Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Pracoviská

Trhlina konečníka (Fissura ani)

Čo je trhlina konečníka?

Jedná sa o natrhnutie sliznice konečníka, najčastejšie po tvrdej stolici, alebo zápche, ktoré sa po neúspešnej konzervatívnej terapii rieši operačne. Podmieňujúcimi faktormi vzniku trhliny konečníka je predovšetkým nesprávne zloženie stravy, sedavý spôsob života, málo pohybu, nedostatočná hygiena konečníka, či vysoký tlak zvierača.

Príznaky

Trhlina konečníka je sprevádzaná krvácaním, bolestivosťou pri stolici a následným zadržiavaním stolice, svrbením konečníka a prímesou hnisu v stolici.

Predoperačná príprava

Operácia si vyžaduje prípravu čreva. Jeden deň pred operáciou sa odporúča tekutá strava. V deň operácie je potrebné klásť veľký dôraz na hygienu konečníka. Pre možnosť zvýšeného krvácania po konzultácii s lekárom pacientom neodporúčame užívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).
Pred operáciou sa o možných komplikáciách a rizikách porozprávajte s vaším chirurgom.

Operačný zákrok

Operácia sa väčšinou vykonáva v celkovej anestézii

Pooperačný priebeh

Pacient je po operácii prenesený na pooperačnú izbu a sú počas nasledovných niekoľkých hodín vnútrožilovo podávané tekutiny a lieky proti bolesti. Po výkone pacient odchádza domov. Po dohovore s ošetreujúcim lekárom na druhý deň na kontrolu. Pacientom sa po operácii trhliny konečníka odporúča práceneschopnosť, telesné šetrenie a domáce liečenie aspoň počas nasledovných 4 dní. Pre rýchlejšie hojenie pooperačnej rany pacientom odporúčame vlažné, sedavé (najlepšie kamilkové) kúpele. Prvá stolica môže byť sprevádzaná miernou bolestivosťou a krvácaním krvácaním. Po každej stolici je nutné doržiavať dôkladnú hygienu. Treba pripomenúť, že dĺžka rekonvalescencie je individuálna a závisí aj od štádia a veľkosti trhlín.

Kedy kontaktovať lekára?

Ak máte niektorý z nasledujúcich problémov zavolajte svojmu lekárovi

  • horúčka,
  • opuch,
  • začervenanie,
  • veľké krvácanie,
  • bolesť, ktorá sa zhoršuje.
späť na úvodnú stránku oddelení