Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Pracoviská

Odstránenie krčných mandlí - tonsilektómia

Prečo je potrebné zákrok vykonať?

Krčné mandle sa zúčastňujú na vytváraní protilátok v procese imunitnej odpovede organizmu na škodliviny. Ich odstránenie vzhľadom k tomu, že ich funkciu preberú ostatné časti imunitného systému nepredstavuje negatívny vplyv na imunitný systém.
Krčné mandle sa odstraňujú najmä pri opakujúcich sa zápaloch mandlí, chronickom zápale mandlí s miestnymi (napr. zápach z úst, zväčšenie krčných lymfatických uzlín) alebo vzdialenými príznakmi (napr. reumatická horúčka), pri abscese mandlí, pri veľkom zväčšení mandlí, ktoré zhoršujú dýchanie alebo hltanie, pri podozrení na nádorový proces mandle, u detí pri operačnom zákroku krčných mandlí sa často spoločne odstraňuje aj nosová mandľa.

Komplikácie

Pred operáciou sa o možných komplikáciách a rizikách porozprávajte s vaším operatérom. 

Operačný zákrok

Zákrok sa môže vykonať v miestnom znecitlivení, kedy sa podá injekcia na znecitlivenie tkaniva okolo mandlí a potom nasleduje samotné odstránenie mandlí. Ďalšou možnosťou je zákrok vykonať v celkovej anestézii. Potrebné informácie o možnostiach znecitlivenia vám poskytne anestéziológ. V prípade, že sa rozhodnte pre operáciu v celkovej anestézii, oznámte nám to aspoň 10 dní pred predpokladaným dňom operácie. Zákrok sa nevykonáva u žien počas menštruácie!

Pooperačný priebeh 

Bezprostredne po operácii môže dôjsť ku krvácaniu z úst, z nosa alebo k vykašliavaniu krvi. V prípade zistenia krvácania ihneď sa kontaktujte lekára alebo ošetrujúci personál.

V pooperačnom období sú prítomné bolesti rozličnej intenzity v pokoji aj pri hltaní. Tieto bolesti sa dajú ovplyvniť liekmi. Takisto sa môže vyskytnúť zápach z úst, zmena pocitu chuti, či mierne zmeny hlasu. Tieto zmeny bývajú dočasné a po čase samovľne ustúpia. 

Hojenie trvá priemerne 2 až 3 týždne.

14 dní po operácii by pacienti nemali

  • vykonávať akúkoľvek činnosť vyžadujúcu telesnú námahu,
  • kúpať sa v teplej vode,
  • umývať si vlasy,
  • deti by nemali navštevovať škôlku alebo školu,
  • piť čiernu kávu a alkohol,
  • prvých 10 dní po operácii by sa mala prijímať len mäkká, kašovitá potrava.

U detí by malo byť očkovanie najskôr 6 týždňov po vykonaní zákroku.

Kedy kontaktovať lekára?

Ak máte niektorý z nasledujúcich problémov zavolajte svojmu lekárovi

  • krvácanie z úst, nosa,
  • pri nástupe silných bolestí,
  • zvýšená telesná teplota.
späť na úvodnú stránku oddelení