Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Hemoroidy

Čo sú hemoroidy?

Hemoroidy, často nazývané aj zlatá žila, sú rozšírené žily v análnom kanále a nižších častiach konečníka. Takéto rozšírenie je podobné kŕčovým žilám na nohách. Hemoroidy patria medzi často sa vyskytujúce ochorenia - vo veku nad 50 rokov postihujútakmer polovicu obyvateľstva. Podľa miesta rozšírenia žíl, poznáme tzv. vnútorné a vonkajšie hemoroidy.

Príznaky hemoroidov

Medzi príznaky zaraďujeme krvácanie (môže sa prejaviť krvou na toaletnom papieri alebo v stolici), svrbenie, pálenie, zápal, opuch, tvorba hlienu. Výskyt týchto príznakov je veľmi individuálny, závisí aj od lokalizácie hemoroidov.

Predoperačná príprava

Operácia si vyžaduje prípravu čreva. Dva dni pred výkonom sa odporúča prijímať len tekutú stravu a deň pred výkonom je potrebné vypiť tzv. preparát X prepp. a vypiť dostatok tekutín (cca. 3 l).
V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu konečníka. Pre možnosť zvýšeného krvácania pacientom odporúčame, aby 3 týždne pred operáciou neužívali lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín a pod. O možné komplikácie a riziká sa poraďte s vaším chirurgom.

Operačný zákrok

Operácia hemoroidov sa realizuje v rámci lokálnej alebo celkovej anestézie. Zákrok trvá približne 30 až 45 min. Dĺžka operácie závisí od štádia a veľkosti hemoroidov.

Pooperačný priebeh

Bezprostredne po operácii je pacient prevezený na pooperačnú izbu, kde mu môžu byť vnútrožilovo podané tekutiny a lieky proti bolesti. Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domáceho liečenia je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojim ošetrujúcim lekárom si dohodne termín preväzu (zväčša na druhý deň po operácii). Ďalšie 3 až 4 dni po zákroku by sa mal každý pacient v pokoji zotavovať v domácom prostredí. V rámci komplexnej pooperačnej starostlivosti odporúčame vlažné sedavé (najlepšie kamilkové) kúpele.

Prvá stolica po operácii "zlatej žily" môže byť sprevádzaná miernou bolestivosťou a minimálnym krvácaním. Po každej stolici je nutná dodržiavať dôkladnú hygienu. Vyliečenie sa dá očakávať po siedmich dní, samozrejme, dĺžka rekonvalescencie je individuálna a závisí aj od štádia a veľkosti hemoroidov.

Kedy kontaktovať lekára?

Svojho lekára kontaktujte okamžite, ak sa u vás objavili niektoré z nasledujúcich problémov

  • horúčka,
  • nadmerný opuch,
  • začervenanie,
  • krvácanie,
  • zhoršujúca sa bolesť.
späť na úvodnú stránku oddelení