Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Pracoviská

Myringoplastika - uzavretie prederavenia blanky bubienka

Prečo treba vykonať zákrok?

Blanka ušného bubienka je veľmi tenká membrána uzatvárajúca stredné ucho pred vonkajšiemu zvukovodu. Prenáša zvukové vlnenie z vonkajšieho prostredia na kostičky stredného ucha. K  jej prederaveniu môže dôjsť následkom úrazu alebo aj zápalu stredného ucha. Prederavenie blanky bubienka spôsobuje zhoršenie sluchu, hučanie v uchu a často dochádza k opakovaným zápalom stredného ucha, ktorých následok je takisto zhoršenie sluchu. Pacient má obtiaže už aj pri bežných úkonoch, nakoľko vniknutie vody do ucha vyvolá pocit závrate a následne zápal stredného ucha. K spontánnemu zacelenie dierky dochádza len v prípade, že je otvor malý, alebo v prípade, že k prederaveniu došlo dôsledkom úrazu. V ostatných prípadoch je nutné operačné riešenie - myringoplastika.

Komplikácie

Pred operáciou sa o možných komplikáciách a rizikách porozprávajte s vaším operatérom. 

Operačný zákrok

Zákrok sa robí v lokálnom znecitlivení alebo v celkovej anestézii. Informácie o spôsoboch znecitlivenia vám poskytne anestéziológ. Vykonáva sa prístupom cez zvukovod alebo z rezu za uchom. Prístupom cez zvukovod sa urobí malý rez, ktorý je ale prakticky neviditeľný. Blanka bubienka sa uzatvára chrupavkou a ochrupkou z ušnice. Na záver sa zvukovod vyplní tamponádou.

Zákrok sa nevykonáva u žien počas menštruácie!

Pooperačný priebeh

Tamponáda zostáva približne v uchu týždeň. V období zotavovania by sa mali pacienti vyvarovať kýchaniu a silnému fúkaniu nosa.Hojenie trvá priemerne 2 - 3 týždne, počas ktorých dôjde k uzatvoreniu blanky bubienka, zlepšeniu sluchu a prestanú aj opakované zápaly stredného ucha.

14 dní po operácii by pacienti nemali

  • vykonávať akúkoľvek činnosť vyžadujúcu telesnú námahu,
  • podľa možností sa vyvarovať prechladnutiu.

Ošetrujúci personál pacientom poradí, ako a kedy sa kúpať či umývať si vlasy a po dobu 4 až 6 týždňov by sa mali vyhýbať cestovaniu lietadlom.

Kedy kontaktovať lekára?

Ak máte niektorý z nasledujúcich problémov zavolajte svojmu lekárovi

  • zvýšenú telesnú teplotu,
  • poruchy rovnováhy,
  • bolesť.
späť na úvodnú stránku oddelení