Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Prietrž (pruh)

Čo je prietrž?

Prietrž je oslabenie alebo natrhnutie brušných svalov, ktoré umožní tukovým tkanivám alebo orgánom, ako sú črevá, vytlačiť sa cez oslabené miesto. Napriek tomu, že sa prietrže môžu vyskytnúť na mnohých miestach tela, najčastejšie sa objavujú práve brušnej stene.

Komplikácie

Pred operáciou sa o možných komplikáciách a rizikách poraďte s vaším chirurgom. Niektoré z možných nepriaznivých reakcií môžu zahŕňať (prechodnú) zápalovú reakciu na cudzie teleso, vytvorenie serómu, zosilnenie infekcie, zrast tkanív, vytvorenie fistuly a vytlačenie, ak sú pri operácií použité určité sieťkové výrobky.

Operačný zákrok

Jedinou liečbou prietrže je operácia. Pri chirurgickom zákroku sa obsah prietržového vaku vráti do brušnej dutiny a oslabené miesto sa spevní. Operácia prietrže sa realizuje väčšinou v rámci celkovej anestézie.

Pooperačný priebeh

Pacient je bezprostredne po operácii prevezený na pooperačnú izbu, kde sú mu počas nasledodvých niekoľkých hodín vnútrožilovo podávané tekutiny a lieky proti bolesti. Pred prepustením pacienta do domáceho prostredia sa ošetrovateľský personál uistí, že pacient môže jesť, piť, močiť a chodiť. Pacientom odporúčame vopred si zabezpečiť odvoz zo zariadenia a aj pomoc na niekoľko dní po operácií. Pacienti by mali byť mimoriadne opatrní pri kúpaní či sprchovaní a počas niekoľkých dní by si nemali namočiť miesto operačného rezu. Je tiež veľmi dôležité zabrániť zápche, čo by mohlo zvýšiť tlak na operačnú ranu.

Po návrate domov sa pacienti môžu pomaly a zľahka pokúsiť o návrat k svojim bežným denným aktivitám. Mierne cvičenie, ako chôdza, je odporúčané na zlepšenie krvného obehu a zrýchlenie liečebného procesu. Pacienti by sa však mali vyvarovať nadmernej záťaži, ako je zdvíhanie ťažkých predmetov počas spoň 6 až 8 týždňov po operácii. Pacient prichádza po dohovore s lekárom na kontrolu na druhý deň po operácii, stehy sa odstraňujú na 7 až 10 deň. Plné zotavenie môže trvať od 1 po 6 týždňov, čo závisí predovšetkým od rozsahu zákroku. Rekonvalescencia je individuálny proces a závisí ako od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca, tak i od svedomitosti prístupu pacienta.

Kedy kontaktovať lekára?

Ak máte niektorý z nasledujúcich problémov zavolajte svojmu lekárovi:

  • horúčka,
  • nadmerný opuch,
  • ťažkosti s močením,
  • začervenanie,
  • krvácanie,
  • bolesť, ktorá sa zhoršuje.
späť na úvodnú stránku oddelení