Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Kŕčové žily

Čo sú krčové žily?

Varixy (kŕčové žily) sú rozšírené žily na dolných končatinách, pričom ich vznik je podmienený radom faktorov - dedičnou predispozíciou, nadváhou, dlhodobým státím, či naopak sedením. Žilovú stenu však môžu oslabiť aj ženské hormóny.

Príznaky kŕčových žíl

Svrbenie, pálenie, mravenčenie, silné bolesti a opuchy nôh, kŕče, zápaly žíl, zmeny na koži a v podkoží v dôsledku zvýšenej pigmentácie alebo strata pružnosti kože.

Komplikácie

Pred operáciou sa o možných komplikáciách a rizikách porozprávajte s vaším chirurgom. Operácia varixov - klasická, laserová alebo radiofrekvenčná, nie je zaťažená vážnejšími pooperačnými komplikáciami alebo vedľajšími účinkami. Po operácii sa aj napriek tomu môže dočasne objaviť necitlivosť alebo neuralgická bolestivosť predkolenia. Tieto bolesti však bývajú spravidla dočasné a samovoľne po niekoľkých hodinách či dňoch odoznejú. Po všetkých typoch operácii môže dočasne vzniknúť hyperpigmentácia kože nad operovanou žilou počas rezorbcie (vstrebávania) krvných zrazenín, ktorá odoznie v priebehu niekoľkých týždňov, veľmi zriedkavo v priebehu niekoľkých alebo viacerých mesiacov.

Predoperačná príprava

Mesiac pred operáciou je nutné vysadiť ženské hormonálne lieky, antikoncepciu a 14 dní pred operáciou lieky na riedenie krvi (ako napríklad Anopyrin, Ticlid, Orfarin, Warfarin a pod.), prípadne ich nahradiť podávaním injekcií s LMWH (Fraxiparine, Clexane, Clivarine, Fragmin, ...), ak si to váš zdravotný stav vyžaduje.

Operačný zákrok

Dĺžka výkonu sa pohybuje od 30 až do 120 min. pri rozsiahlych varixoch, priemerne však okolo 60 min. Operácie kŕčových žíl sa realizujú v rámci jednodňovej chirurgie, to znamená, že pacient je v dopoludňajších hodinách operovaný a po odoznení anestézie v priebehu 4 až 6 hodín pri nekomplikovanom priebehu odchádza do domáceho prostredia, kde dodržiava kľudový režim.

Pooperačný priebeh

V rámci komplexnej starostlivosti o pacientov s varikóznym ochorením sa po operácii podávajú malé dávky antitrombotík (lieky zabraňujúce tvorbe krvných zrazenín) podkožnými injekciami.
Nasledujúci deň po operácii môže pacient chodiť, vykonávať všetky nenáročné činnosti v domácnosti. Hygienu celého tela odporúčame vykonávať až po odstránení stehov a po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je pacient ponechaný v ústavnej starostlivosti do nasledujúceho dňa z dôvodu protrahovanej (dlhotrvajúcej) anestézie, krvácavých komplikácií alebo individuálnej intolerancii na pooperačnú bolesť, psychické obavy z priebehu pooperačného obdobia. V prípade lokálnej anestézie je odchod zo zdravotníckeho zariadenia možný aj skôr, záleží to však od individuálnej znášanlivosti event. pooperačného zaťaženia. Pacientom odporúčame vopred si zabezpečiť odvoz.

Rekonvalescencia je po operácii varixov nenáročná. Nasledujúci deň odporúčame aj v rámci prevencie tromboembolickej choroby chôdzu, pohyb po miestnosti, na ďalší deň i dlhšie prechádzky v závislosti na individuálnej tolerancii námahy a rozsahu operačného riešenia.
Pri odchode zo zdravotníckeho zariadenia a po dohovore s vaším chirurgom, môžete dostať recept na lieky proti bolesti a na injekcie proti zrážanlivosti krvi. Pacienti po operácii kŕčových žíl by mali nosiť aspoň 2 až 6 týždňov elastickú zdravotnú pančuchu a bezprostredne po operácii by sa nemali opaľovať.

Práceneschopnosť resp. pobyt v domácom prostredí sa odporúča po dobu 7 až 10 dní. Dobu rekonvalescencie je možné po dohovore s ošetrujúcim lekárom aj predĺžiť.

späť na úvodnú stránku oddelení