Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Pracoviská

Vybratie nosovej mandle - adenotómia

Prečo treba vykonať zákrok?

Nosová mandľa sa nachádza za nosovou dutinou v nosohltane. Jej zväčšenie, ktoré býva časté u detí, zhoršuje dýchanie nosom, obmedzuje výmenu vzduchu stredného ucha prostredníctvom Eustachovej trubice a pri infekcii spôsobuje chronický výtok z nosa.

K najčastejším príznakom patrí - sťažené dýchanie nosom, dýchanie ústami, chrápanie, opakované infekcie nosa, hltana, prínosových dutín, opakované zápaly stredného ucha a zhoršenie sluchu, zväčšenie lymfatických uzlín na krku. V týchto prípadoch sa odporúča nosová mandľa odstrániť. Napriek mnohým fámam, jej odstránenie nespôsobuje zhoršenie obranyschopnosti organizmu.

Komplikácie

Pred operáciou sa o možných komplikáciách a rizikách porozprávajte s vaším operatérom. 

Operačný zákrok

Zákrok sa robí v celkovej anestézii. Informácie o nej vám poskytne anestéziológ. Mandľa sa odrezáva pod dohľadom endoskopu so špeciálnym nástrojom z nosohltana.

Pooperačný priebeh

Bezprostredne po operácii môže dôjsť ku krvácaniu z nosa alebo k vykašliavaniu krvi. Je dôležité preto po operácii pravidelne vyfukovať nos a prípadné krvavé sfarbenie treba okamžite nahlásiť ošetrujúcemu personálu. Pri odstránení veľkej nosovej mandle sa môže dočasne objaviť tzv. nosový hlas.

Týždeň po operácii by pacienti nemali vykonávať akúkoľvek činnosť vyžadujúcu telesnú námahu, kúpať sa v teplej vode a umývať si vlasy. Deti by po operácii aspoň dva týždne nemali navštevovať škôlku alebo školu a vykonávať akýkoľvek šport. Z hľadiska prijímania stravy a tekutín pacienti nie sú takmer nijako obmedzovaný.
U menších detí sa odporúča vykonať potrebné očkovanie najskôr 6 týždňov po vykonaní zákroku.

Kedy kontaktovať lekára

Ak má pacient niektorý z nasledujúcich obtiaží, kontaktujte ošetrujúceho lekára

  • krvácanie z nosa,
  • vykašlávanie krvi,
  • zvýšená telesná teplotu.
späť na úvodnú stránku oddelení