Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Operácie nosnej prehriadky

Čo je septoplastika a kedy ju treba vykonať?

Septoplastika sa vykonáva v prípade vybočenej priehradky nosa, ktorá sťažuje dýchanie nosom a spôsobuje spôsobuje bolesti hlavy, opakované zápaly prínosových dutín či zápaly stredného ucha.

Komplikácie

Pred operáciou sa o možných komplikáciách a rizikách porozprávajte s vaším operatérom.

Operačný zákrok

Operačný zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, o ktorej vás bude informovať anestéziológ ešte pred zákrokom. Operácia nosnej prehriadky sa vykonáva prístupom cez dierky nosa, na nose preto nebude viditeľná žiadna jazva. Po obnažení nosovej priehradky sa vybočené časti narovnajú, prípadne odstránia. Na záver sa rana uzavrie a nos sa vytampónuje na 24 hodín. Operačný zákrok sa nevykonáva u žien počas menštruácie.

Pooperačný priebeh

Po operácii by mal pacient zotrvať v leže na chrbte s vyvýšenou hlavou a s tamponádou v nose 24 hodín. Pre zmiernenie pooperačných bolestí je pomôže priloženie studených obkladov prípadne podaním analgetík. Po odstránení tamponády nos opuchne asi na 10 dní a budú sa v ňom vytvárať chrasty, ktoré treba odstraňovať. Odstraňovať by ich mal len lekár. Pri operačnom zákroku sa používa vstrebateľný šicí materiál, ktorý nie je potrebné odstraňovať.

Hojenie trvá priemerne 2 až 3 týždne, počas ktorého dôjde k zmierneniu opuchu a dýchanie nosom bude upravené. Pre rýchlejšie hojenie by si pacienti mali ešte niekoľko týždňov po operácii natierať nos špeciálnou masťou. Ošetrujúci lekár každého pacienta poučí o správnom užívaní liekov a "fúkaní" nosa.

14 dní po operácii by pacienti nemali

  • vykonávať akúkoľvek činnosť vyžadujúcu telesnú námahu,
  • podľa možnosti vyvarovať sa prechladnutiu,
  • navštíviť solárium.

Kedy kontaktovať lekára?

Ak ste u seba spozorovali niektoré z nasledujúcich problémov, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára

  • horúčka,
  • pretrvávajúce sťažené dýchanie nosom,
  • krvácanie z nosa.
späť na úvodnú stránku oddelení