Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Vedľajšie účinky liekov

Každý jeden liek má okrem svojich pozitívnych účinkov aj vedľajšie účinky. Väčšinou majú slabý priebeh a samovoľne zmiznú po prerušení užívania liekov. Občas sa však stáva, že ich účinok je natoľko intenzívny, že je nevyhnutná aj hospitalizácia. Ako teda rozpoznať vedľajšie účinky liekov a ako na ne reagovať?

Zhoršenie vášho zdravotného stavu po požití lieku môže, no nemusí byť prejavom jeho vedľajšieho účinku. Pre overenie si prečítajte príbalový leták vášho lieku. V každom prípade však kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Podrobne mu popíšte vaše príznaky a informujte ho o všetkých liekoch, ktoré ste v poslednej dobe užívali. Lekár zváži, či sa jedná o vedľajší účinok lieku a či je potrebné nahradiť ho.

Hlásenie nežiaducich účinkov

Ak sa pri užívaní lieku objavili vedľajšie účinky, ktoré zatiaľ neboli popísané, je možné ich nahlásiť štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv na www.sukl.sk.

Čierny trojuholník na príbalovom letáku?

Od septembra 2013 môžeme na niektorých príbalových letákoch liekov vidieť čierny obrátený rovnoramenný trojuholník. Tento trojuholník však nie je výstražným prvkom, ale informačným a značí, že sa jedná o liek s obsahom novej účinnej látky alebo nové biologické lieky. Takto označené lieky sa budú po dobu 5 rokov každoročne prehodnocovať.

Pri užívaní takto označeného lieku by ste si mali pozorne prečítať všetky informácie uvedené v príbalovom letáku lieku. V prípade, ak dostanete tzv. kartu pacienta s upozorneniami, nezabudnite ju ukázať každému lekárovi navštívite.

Informácie získané z takéhoto monitorovania lieky nie sú určené pre farmaceutické spoločnosti, ale štátnym orgánom zodpovedným za dohľad nad bezpečnosťou liekov.

späť na úvodnú stránku oddelení