Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Ako zvládnuť chrípku

Chrípka je akútne vírusové ochorenie sprevádzané bolesťou hrdla, hlavy, svalov a kĺbov, nádchou a kašľom, pocitom únavy a veľmi často horúčkou. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, tzn. kašľom, kýchaním alebo fyzickým kontaktom s nakazenou osobou. Objavuje sa najmä počas chladných mesiacov, približne od októbra až do konca apríla. Ohrozené sú predovšetkým deti, seniori a ľudia so zníženou imunitou.

Ľudský organizmus sa pred choroboplodnými zárodkami, ako sú napríklad vírusy a baktérie, chráni vďaka imunitnému systému. Ide o zložitý systém skladajúci sa z viacerých tkanív a buniek, ktorého úlohou je získať informácie z vnútorného a vonkajšieho prostredia, spracovať ich a adekvátne na ne odpovedať. Výsledkom je tzv. obranno-adaptačná reakcia a navodenie imunity.

Chrípka alebo prechladnutie?

Medzi časté akútne respiračné ochorenia, ktoré nás trápia počas dlhých chladných mesiacov, patrí nielen chrípka, ale aj prechladnutie. Väčšina z nás si však tieto dva pojmy často mýli. Aký je teda medzi nimi rozdiel? Prechladnutie je „menej závažný“ zápal horných dýchacích ciest, ktorý sa prejavuje nepríjemnými, nie však nebezpečnými príznakmi ako napríklad bolesť v krku, nádcha, prechladnutie a len zriedkavo zvýšenými teplotami.

Na rozdiel od prechladnutia je nástup chrípky náhly, väčšinou s vysokými horúčkami a často sa spája s únavou a vyčerpanosťou. V prípade nekomplikovanej chrípky by symptómy mali po 4 až 5 dňoch postupne ustúpiť. V niektorých prípadoch sa však môžu objaviť aj komplikácie, ktoré môžu proces liečenia výrazne predĺžiť. Chrípkou oslabený organizmus podľahne aj bakteriálnej infekcii, ktorá môže viesť k zápalu priedušiek, stredného ucha, prínosných dutín, pľúc či dokonca zápalu srdcového svalu. Mnohé z nich sú veľmi závažné ochorenia vyžadujúce si liečbu pod dohľadom odborníka – lekára.

Rovnako ako pri iných chorobách, aj v tomto prípade je lepšia účinná prevencia ako liečba akútneho ochorenia. Na trhu je množstvo očkovacích látok, ktorými sa dá úspešne predísť vážnejším komplikáciám. Farmaceutické spoločnosti každý rok vyvíjajú novú protilátku tak, aby bola dostatočne účinná. Na prevenciu chrípky je však najúčinnejším riešením posilňovanie imunity. Lekáreň pri nemocnici vám ponúka množstvo kvalitných prípravkov, ktoré vašu obranyschopnosť posilnia.

  • Vitamín C je dôležitý pre správnu funkciu krvných ciev, chrupaviek, kostí, kože, ďasien, urýchľuje hojenie rán a prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. Výrazne znižuje pocit únavy a vyčerpania, čo je dôležité najmä počas chladných a tmavých mesiacov. Vitamín C je silný antioxidant - chráni bunky pred vplyvom voľných radikálov. Jeho nedostatok môže viesť k zvýšenej náchylnosti k infekciám a celkovému zhoršeniu zdravotnému stavu.
    Účinnejšie sú vitamíny s postupným uvoľňovaním, pretože sa dokážu kompletne vstrebať a sú tak maximálne využité. Na prevenciu akútnych respiračných ochorení sa odporúča 500 mg vitamínu C denne. V prípade, že začínate pociťovať príznaky chrípky (triaška, horúčka, bolesti svalov a pod.), odporúča sa zvýšiť dávku vitamínu C na 1000 mg denne.POZOR! Vysoké dávky vitamínu C (nad 2000 mg denne) môžu vyvolať gastrointestinálne obtiaže, poškodenie obličiek zvýšenú hladinu cholesterolu a deficit vitamínu B12.
  • Zinok podporuje správne fungovanie imunitného systému a v kombinácii s vitamínom C, chráni bunky pred oxidačným stresom. Priaznivo pôsobí na kvalitu vlasov, kože a nechtov. Odporúča sa užívanie aj u diabetikov. Denná potreba zinku rastie vekom, u dospelých sa pohybuje od 10 do 15 mg.
  • Kolostrum (prvé mlieko) je prirodzenou súčasť materského mlieka produkovaného niekoľko dní po pôrode. Viacero výskumov však preukázalo, že jeho užívanie je prospešné nielen pre novorodencov, ale aj pre dospelých. Predstavuje totiž veľmi bohatý zdroj protilátok, imunitných a rastových faktorov.
  • Echinacea stimuluje nešpecifické obranné funkcie tela, a preto sa využíva pri prevencii a liečbe prechladnutia. Podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré sú schopné zničiť choroboplodné zárodky. Vhodná je pri často sa opakujúcich infekciách dýchacích ciest u dospelých a detí starších ako 2 roky. Užívať by sa mala denne v dávke závislej od daného prípravku.
  • Betaglukán je prírodný sacharid izolovaný z húb, ktorý podporuje ochranné reakcie organizmu proti bakteriálnym ochoreniam a parazitom. Využitie nachádza pri opakovaných infekciách, zníženej imunite a pri vyčerpanosti. Okrem toho pomáha aj znižovať hladinu cholesterolu v krvi a prispieva k udržaniu optimálnej hladiny cukru. Jeho účinnosť bola potvrdená viacerými klinickými štúdiami. Odporúčaná denná dávka je 100 až 200 mg. Užívanie betaglukánu sa neodporúča u detí mladších ako 2 roky.
  • Imunoglukán je špecifický betaglukán izolovaný z hlivy ustricovej. Vyznačuje sa výrazným imunostimulačným účinkom overeným v rade klinických štúdií. Odporúča sa denná dávka 100 až 200 mg a dospelých a detí od 2 rokov.
  • Probiotiká sú živé mikroorganizmy v hrubom čreve, ktoré ovplyvňujú rovnováhu zdravej črevnej mikroflóry a stimulujú aktivitu imunitného systému. Nachádzajú uplatnenie najmä pri opakovanej antibiotickej liečbe infekcií, kedy dochádza k poškodeniu črevnej mikroflóry. Odporúča sa 1 tabletka denne. Pri akútnych ťažkostiach je možné dennú dávku zvýšiť až na 3 tabletky.

Vybrané výživové doplnky s obsahom nukleotidov, aminokyselín a peptidov majú významný vplyv na posilnenie bunkovej a slizničnej imunity. Sú preto vhodné nielen ako prevencia, ale aj ako liečba akútnych ochorení, pretože výrazne zmierňujú a skracujú ich priebeh.

Lekáreň pri nemocnici v Komárne vám veľmi ochotne poradí a pomôže pri výbere toho najvhodnejšieho prípravku pre vás.

späť na úvodnú stránku oddelení