Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Homeopatické lieky

Homeopatia je tzv. regulačno-stimulačná liečba, ktorej cieľom je podporiť vlastnú obranyschopnosť organizmu tak, aby sme sa dokázali zbaviť choroby vlastnými silami. Je vhodná pre všetky vekové kategórie – deti, dospelých i seniorov, vrátane tehotných a dojčiacich žien.

Základným heslom homeopatie je similia similibus curantur, teda podobné sa lieči podobným. V podstate to znamená, že užitím homeopatika vyvoláte symptómy, ako keby ste boli chorí, samozrejme v miere, ktoré telo dokáže samostatne zdolať. Homeopati veria, že zmesi obsahujúce jednu molekulu účinnej látky na milión molekúl rozpúšťadla dokážu v tele vyvolať samo liečiaci mechanizmus tela. Navyše na rozdiel od ostatných liekov, homeopatikum sa predpisuje podľa rôznych telesných prejavov aj duševných čŕt daného pacienta.

Homeopatické lieky sú vyrobené z čisto prírodných zdrojov (z rastlín, živočíchov, minerálnych látok, atď.), sú takmer bez nežiaducich účinkov a nevytvára sa na nich závislosť ani pri ich dlhodobom užívaní. Existujú tzv. jednozložkové (monokomponentné) homeopatiká, ktoré obsahujú len jeden homeopatický liek. Užívanie takýchto liekov môže odporučiť len odborník – homeopat, lekár alebo farmaceut! Existujú tiež viaczložkové (polykomponentné) homeopatické lieky, ktoré predstavujú kombinované prípravky a dajú sa kúpiť v lekárni aj bez lekárskeho predpisu.

Užívanie homeopatických liekov

Pri užívaní homeopatík by ste sa, podobne ako pri užívaní iných liekov, mali riadiť pokynmi lekára resp. lekárnika. Existuje však niekoľko všeobecne platných zásad správneho užívania homeopatík.

  • Nie je vhodné ich užívať bezprostredne po jedle, mal by byť dodržaný časový odstup 15 až 20 minút.
  • Dávka lieku sa vloží do úst a nechá sa rozpustiť, najlepšie pod jazykom. Liek sa vstrebáva cez sliznicu v ústach, preto sa počas ich užívania neodporúča konzumovať niektoré aromatické látky ako káva, mentol alebo nikotín.
  • U malých detí je dobré dávku homeopatického lieku rozpustiť v dojčenskej vode a podávať ich lyžičkou z umelej hmoty.
späť na úvodnú stránku oddelení