Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Nemocnica

V komárňanskej nemocnici na oddelení fyziatrie, balneológie a rehabilitácie rozšírili ponuku vykonávaných procedúr

27.2.2024

Nemocnica AGEL Komárno vďaka zakúpeniu nových prístrojov rozšírila ponuku poskytovaných procedúr fyziatricko-rehabilitačnej ambulancie. Zvýšila sa tak dostupnosť a rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Jednou z noviniek je SUPER INDUCTIVE SYSTEM (SIS), terapia, ktorá prináša okamžitú úľavu od bolesti, a to pri všetkých stavoch - chronických, aj akútnych. Princíp výkonového indukčného systému spočíva v intenzívnom elektromagnetickom poli, ktoré má pozitívne liečebné účinky na ľudské tkanivo. Medzi hlavné liečebné účinky patrí predovšetkým úľava od bolesti, podpora hojenia zlomenín, svalová relaxácia, svalová stimulácia a kĺbová mobilizácia. Dá sa použiť na liečbu chronických a akútnych porúch nervosvalového a kĺbového systému, napr. pri bolestiach svalov a kĺbov, tonizácii a posilnení svalov, liečbe hypertónie a kŕčov rôznych pôvodov, zvýšenie lokálneho krvného obehu, na zlepšenie procesu hojenia zlomenín vďaka zvýšenému krvnému obehu, pri rôznych zraneniach pohybového aparátu, odstránení kĺbových blokád uvoľnením hypertonických svalov a následným zvýšením lokálneho krvného obehu, aj pri liečbe spasticity u centrálnych motorických postihnutí.

V komárňanskej nemocnici pribudla aj fokusovaná rázova vlna. Pri tejto terapii smerujú lúče energie na jedno miesto a dokážu ošetriť tkanivo aj do hĺbky 6,5 cm pod povrchom pokožky. Hlavným účinkom je zníženie lokálnej bolesti, uvoľnenie svalov a zvýšenie mikrocirkulácie krvi. Terapia fokusovanou rázovou vlnou je účinná najmä pri bolestiach ramena, achillovej šľachy, oblasti slabín, podkolennej šľachy, syndróme karpálneho tunela, pri ťažkostiach s tenisovým a golfovým lakťom, pätovou ostrohou a plantárnou fascitídou, či pri artróze kĺbov.

Na liečbu zranení, chorôb a pri pooperačnej liečbe kĺbov je určená motodlaha, prístroj, ktorý je riadený motorom, funguje na princípe zväčšovania rozsahu pohybu končatiny pomocou externe pôsobiacej sily. Tým, že zariadenie poskytuje kontinuálny pasívny pohyb, znižuje pooperačné bolesti, minimalizuje riziko zápalu, pomáha zvyšovať rozsah pohybu a priaznivo ovplyvňuje silu svalov. Medzi najčastejšie indikácie patria stavy po totálnej endoprotéze kolena/bedra, artroskopii, plastickej rekonštrukcii skrížených väzov, chirurgickej liečbe zlomenín a pseudoartróze.

Trakčná liečba je pasívna liečebná metóda prerušovaného alebo kontinuálneho ťahu, cielená na krčnú alebo driekovú chrbticu. Trakcia prebieha na trakčnom lehátku s trakčnou jednotkou. Ťah je presne a individuálne dávkovaný podľa tolerancie pacienta v úľavových polohách. Cieľom trakčnej liečby je zníženie tlaku na preťažené alebo chorobou zmenené kĺby, ligamentá a platničky chrbtice.
Pôsobením cez tzv. mäkké tkanivá (koža, podkožie, fascia, sval), ich relaxáciou a zlepšením prekrvenia sa dosahujú výborne liečebné výsledky pri funkčných aj štrukturálnych zmenách chrbtice.

Maderoterapia je hĺbková masáž tkanív založená na princípe lymfodrenáže. Je to estetická prírodná technika výborná na formovanie postavy bez poškodenia pokožky alebo tkaniva v oblasti stehien, bokov a zadku. Podstatou je rozprúdenie lymfy správnym smerom. Pri maderoterapii sa využívajú anatomicky navrhnuté nástroje z dreva rôznych tvarov a veľkostí. Obľúbia si ju najmä ženy, nakoľko znižuje lokálne hromadenie tuku, tonizuje svaly, rozbíja tukové bunky. Pokožka je vo výsledku spevnená, jamky a pomarančová kôra miznú, keďže stimuluje produkciu elastínu. Stimuluje tiež krvný obeh a lymfatický systém, podporuje spaľovanie tukov. Prirodzene odstraňuje toxíny z tela.

Medzi klasické procedúry v Nemocnici AGEL Komárno, ktoré sú dlhodobo ponúkané pacientom, patrí napríklad elektroterapia. Pri tejto terapii sa elektrický prúd aplikuje kontaktne elektródami priamo cez kožu pacienta. Využitie má pri liečbe akútnej a chronickej bolesti, liečbe dysfunkcií svalového a nervového systému, liečbe poúrazových stavov spojených s poruchou pohyblivosti kĺbov, pri zmiernení akútneho a chronického edému a podpore periférneho krvného obehu.

Ultrazvuk využíva mechanickú energiu pozdĺžneho vlnenia prenikajúceho hlboko do mäkkých tkanív organizmu, čo vedie k zvýšeniu lokálneho prekrvenia a metabolizmu. Je určený predovšetkým na liečbu porúch svalového a väzivového tkaniva a na liečbu posttraumatických stavov – napríklad na zmiernenie opuchu a urýchlenie procesu hojenia.

Najmä na liečbu, zlomenín, mäkkých tkanív, degeneratívnych a reumatických ochorení, posttraumatických stavov, pooperačných a chronických bolestí pohybového aparátu je určená magnetoterapia, ktorá využívaj nízkofrekvenčné pulzné magnetické pole.

Pri laserovej terapii sa laserový lúč v tkanivách absorbuje a jeho energia sa odovzdáva tkanivovým bunkám na obnovenie ich normálnej funkcie. Účinok je biostimulačný, regeneračný, protizápalový a analgetický. Využíva sa pri bolestivých stavoch pohybového aparátu, pri zápalových ochoreniach kože, sliznice a mäkkých tkanív, na urýchlenie hojenia rán (popáleniny, jazvy) a poranení mäkkých tkanív.

Často využívaná je aj lymfodrenáž, čiže lymfatická masáž, ktorá pomáha pri liečbe opuchov akéhokoľvek pôvodu. Prístrojová lymfodrenáž stláča končatinu a vyvoláva tlakové vlny, ktoré sa snažia obnoviť ako lymfatický, tak aj žilový systém.

Viac informácií, ako aj možnosť objednať sa na rehabilitáciu, nájdete na webe Nemocnice AGEL Komárno.

Späť