Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Nemocnica

Mobilná kvapka krvi v obci Hronský Beňadik vzbudila u obyvateľov veľký záujem

20.4.2023

Mobilné odbery krvi sú veľmi obľúbené, pretože umožňujú obyvateľom miest, menších miest a obcí prístup k darovaniu krvi bez toho, aby museli cestovať do väčších miest, prípadne do priľahlých zdravotníckych zariadení. Je skvelé počuť, že obec Hronský Beňadik v spolupráci s Nemocnicou AGEL Komárno budú spoločne počas roka 2023 pozývať na pravidelnú mobilnú kvapku krvi.

Nemocnica AGEL Komárno a realizačný tím AGEL Merea v spolupráci s obcou Hronský Beňadik si pre svojich občanov pripravili možnosť pravidelného darovania krvi priamo v kultúrnom dome obce. Prvý spoločný mobilný odber sa konal 17. apríla 2023, ktorého sa zúčastnilo celkovo 26 darcov. Nie všetci darcovia boli vhodnými kandidátmi, napriek tomu sa podarilo dokopy odobrať 8,5 litra vzácnej tekutiny – krvi. Okrem pravidelných darcov sa príležitosti chytili aj prvodarcovia, ktorí ocenili práve mobilnú možnosť odberu. Motiváciou niektorých prvodarcov bola v tomto prípade pomoc konkrétnemu 8-ročnému dievčatku z vedľajšej dediny, ktoré trpí vážnym onkologickým ochorením. Samotného odberu krvi sa zúčastnil aj starosta obce Imrich Rajčok.

Je skvelé a povzbudzujúce, ak starosta obce ide príkladom. Týmto spôsobom ukazuje svoju podporu a podnecuje ostatných obyvateľov. Darovanie krvi nie je len o poskytnutí pomoci, ale aj o vytvorení povedomia a dôležitosti tohto procesu. Väčšie zapojenie verejných osôb môže pomôcť zvýšiť informovanosť o darovaní krvi a povzbudiť ľudí, aby sa stali aj oni darcami. Takýto pozitívny krok môže mať veľký vplyv na kultúru darovania krvi v obci. „Som nesmierne rád, že máme zodpovedných občanov, ktorým záleží na záchrane a zdraví iných. Tiež si uvedomujú prínos pre zdravotníctvo a spoločnosť ako celok. Mobilná kvapka krvi bude pre občanov pokračovať kontinuálne v pravidelných 4-mesačných intervaloch,“ informuje starosta obce Hronský Beňadik Imrich Rajčok.

Cieľom mobilnej kvapky krvi je sprístupniť možnosť darovania vzácnej tekutiny širokej verejnosti čo najefektívnejším spôsobom, a spoločne tak prispieť k ušľachtilému činu, akým je darovanie krvi.

Späť