Pediatrička vystríha: ,,Príčinou prehriatia dieťaťa môže byť aj kočík uzavretý plienkou“
18.8.2022
Aktuálne extrémne horúčavy môžu byť nebezpečné hlavne pre bábätká a deti. Možnosť výletov, dovoleniek, času stráveného pri vode s celou rodinou sú skvelou príležitosťou pre relax a oddych, jedným z najväčších rizík však predstavuje slnko. Práve preto musia najmä rodičia dávať veľký pozor na deti a ich zdravie. Skúsenosti s hrozbami horúčav u detí prezradila doktorka Oxana Loshak lekárka všeobecnej ambulancie pre deti a dorast Nemocnice AGEL Komárno.
Letné slnko je posledné roky výrazne agresívnejšie a pre detský organizmus môže byť nebezpečné. V tomto období majú deti zväčša vyššiu fyzickú aktivitu v rámci športovania, hier, plávania, preto je väčšie aj riziko prehriatia, spálenia pokožky či dokonca úpalu. Rodičia by preto mali dôsledne dbať a sledovať pitný režim detí, ako aj ich pobyt na slnku. Čo sa týka dojčiat, tu je ostré slnko mimoriadne nebezpečné. ,,Príčinou prehriatia u bábätka môže byť aj uzavretý kočík plienkou. Maminky si myslia, že takým spôsobom chránia svoje deti proti slnku. Ale v takých prípadoch je obmedzenie cirkulácie vzduchu v kočíku, čo vedie k zvýšeniu teploty cca o 10 stupňov. Prehriatie je sprevádzané miernym zvýšením teploty tela, začervenaním kože, smädom, bolesťami hlavy, únavou, nauzeou, vracaním, dráždivosťou. V takých prípadoch zmena teplého režimu a adekvátny príjem tekutín rýchlo upravia situáciu. V žiadnom prípade nenechať, je to skutočne absolútne neprípustné, dieťa uzavreté v aute, čo i len na malú chvíľu, napríklad kým idú do obchodu. Teplota v rozpálenom aute sa okamžite zvýši o desiatky stupňov,“ upozorňuje skúsená odborníčka.
Keď príčiny prehriatia pretrvávajú, môže dôjsť až k úpalu, ktorý sprevádza horúčka, známky dehydratácie /suché sliznice, povlečený jazyk/, poruchy vedomia až kŕče. Pri takých stavoch dieťa treba premiestniť do tieňa, dať mu piť a čím skôr zabezpečiť medicínsku pomoc. Predísť týmto problémov sa dá veľmi jednoducho. V prvom rade pobyt deti pri vode, v prírode obmedziť skôr na ranný a večerný čas, nie počas priameho horúceho slnka, zabezpečiť dostatočný pitný režim, aby sa zabránilo dehydratácii. Dobrým spôsobom proti spáleninám je vhodné letné voľné oblečenie, použitie opaľovacích krémov, samozrejmosťou by mali byť kvalitné slnečné detské okuliare a pokrývku hlavy.
V lete sa u detí vyskytujú aj gastrointestinálne problémy, buď vírusového pôvodu, často spojené s nedodržiavaním chladových podmienok uskladňovania potravín, hlavne čo sa týka mliečnych výrobkov. ,,Pred tým, ako ponúkneme našim najmilším zmrzlinu alebo zákusok, musíme presne vedieť, že sú dodržané všetky technologické podmienky najmä skladovania a doby spotreby,“ dodala doktorka Oxana Loshak. Od začiatku leta v ambulancii pre deti a dorast zaznamenali približne 50 prípadov prípadov prehriatia detí, najčastejšie vo veku okolo 3-6 rokov.
Späť
Kontakt pre médiá
Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
[email protected]
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL