Komárňanská nemocnica si pripísala ďalší skvelý úspech Opäť získala Diamantový ANGELS AWARD za liečbu cievnych mozgových príhod

11.4.2022

Neurologické oddelenie Nemocnice AGEL Komárno opäť triumfovalo. Aj za rok 2021 získalo najvyššie ocenenie Diamantový status ANGELS AWARD. Cena sa udeľuje za vysokokvalitnú liečbu a manažment pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Nemocnica dokonca vlani realizovala najvyšší počet zákrokov na záchranu pacientov s mozgovým infarktom.

Úspech je výsledkom skvelo vybudovaného systému tak v samotnej nemocnici – neurológov, laborantov, rádiológov, ako aj v rámci spolupráce s partnermi, predovšetkým zo záchranármi. „V roku 2021 sme na Neurologickom oddelení Nemocnice AGEL Komárno hospitalizovali 270 pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou,  z toho 237 tvorili pacienti s akútnym mozgovým infarktom, 7 pacienti mali prechodný ischemický atak a 26 pacientov utrpelo mozgové krvácanie,“ uviedla primárka oddelenia MUDr. Eva Hanáčková. „Z celkového počtu 237 pacientov bola liečba systémovou trombolýzou aplikovaná až 134 pacientom, je to doteraz  najvyššia hodnota od roku 2008, kedy sme s tuto liečbou na Slovensku začali. Až u 61,2% pacientov sme aplikovali túto život zachraňujúcu liečbu do 20 minút, priemerný čas do podania liečby bol 23 minút,“ opisuje primárka zabehanú a mimoriadne efektívnu liečbu, kedy sa vďaka špeciálnej látke zrazenina v mozgu rozpúšťa a minimalizuje tak ťažké dôsledky mozgového infarktu.

„Opätovné získanie najvyššieho ocenenia je pre celý náš tím obrovskou motiváciou, vďakou za každodennú prácu, za posledný rok aj v ťažkých podmienkach covidu. Je skvelé pracovať vo vzájomnej dôvere, s kvalitnou, rýchlou a efektívnou zdravotnou starostlivosťou poskytovanou pacientovi s využitím najmodernejších poznatkov,“ hovorí primárka E. Hanáčková. Chválou nešetrí aj riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška: „Neurologické oddelenie je jedným z našich najlepších a v regióne z najdôležitejších pre liečbu tých najzávažnejších diagnóz. Ocenenie je veľmi ťažké získať, o to viac si vážime jeho opätovné získanie, čo znamená, že stále pracujeme na udržaní a zvyšovaní kvality diagnostiky aj systému liečby, celému tímu patrí obrovská vďaka.“

V prípade, že pacient, alebo jeho okolie zistí, že pacient má príznaky mozgového infarktu, je najdôležitejšie bezodkladne kontaktovať krajské operačné stredisko 155 alebo 112. Prednemocničná starostlivosť o pacienta s mozgovým infarktom je jedna z najdôležitejších častí reťazca prežitia s dobrým koncom. Záchranári po vyšetrení pacienta na adrese kontaktujú neurológa v nemocnici  a spustí sa reťazová reakcia v rýchlych, presne stanovených krokoch, ktorej cieľom je zachrániť pacienta. Neurológ je záchranármi informovaný o stave pacienta a všetkých podrobnostiach jeho doterajších ochorení, užívaných liekoch, aktuálnom stave vitálnych funkcií, čaká na príchod pacienta spolu s rádiológom na CT pracovisku s cieľom minimalizovať časové straty do jeho liečby. „Ak ide  o mozgový infarkt , ide naozaj o sekundy, pretože cieva zablokovaná krvnou zrazeninou spôsobí ťažké, nezvratné poškodenie mozgu. Neliečený pacient stráca cca 1,9 neurónov každú minútu v ischemickej oblasti. Preto každá minúta do podania trombolýzy je taká dôležitá,“ vysvetľuje MUDr. Hanáčková.

Mozgový infarkt obyčajne nebolí, a tak pacient zväčša vyčkáva doma s očakávaním, že sa ťažkosti zmiernia a stráca tak drahocenný čas. Od vzniku mozgového infarktu do aplikácie trombolytickej liečby neurológom máme čas 4,5 hodiny, do mechanického odstránenia zrazeniny intervenčným rádiológom 6 hodín a vo výnimočných prípadoch 9 hodín. Základné príznaky mŕtvice sú  porucha reči, porucha videnia, tŕpnutie a paralýza jednej polovice tela, závraty.

• Brní vám tvár alebo úplne zmeravie. Nemôžete sa usmiať, zapískať alebo prehĺtať.
  • Neovládate ruku, je akoby bez citu. Šálka kávy alebo cigareta vám náhle vypadnú z ruky.
  • Noha vás prestane poslúchať, alebo sa pri chôdzi podlamuje.
  • Nedokážete vysloviť slová napriek tomu, že presne viete, čo chcete povedať, alebo opačne, nerozumiete tomu, čo hovorí vaše okolie.
  • Zle sa vám píše alebo číta.  Dostanete závrat a pocit na vracanie.
  • Na dve až tri minúty môžete mať rozmazané alebo dvojité videnie na jednom oku.
  • Strácate rovnováhu, nie ste schopní koordinovať chôdzu.
  • Náhla bolesť hlavy niekedy prechádza do stuhnutia krku.

Rizikovými faktormi mozgovej príhody sú chorobné stavy poškodzujúce mozgové cievy, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu a tiež faktory životného štýlu – fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, hormonálna antikoncepcia (hlavne v kombinácii s fajčením), nedostatočná fyzická aktivita a obezita. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí fibrilácia predsiení srdca, vrodené poruchy zrážania krvi a iné.

Nemocnica AGEL Komárno lieči mozgový infarkt trombolýzou od roku 2008. Tím lekárov Neurologického oddelenia sa minulý rok rozrástol o 5 nových kolegov, ktorí sa dnes už rovnakou mierou podieľajú na záchrane pacienta s mozgovým infarktom.