Komárňanská nemocnica prechádza na vianočný režim. Urgentná medicína a covidové oddelenie majú zabezpečenú nepretržitú starostlivosť

21.12.2021

Nemocnica AGEL Komárno tak, ako po iné roky na Vianoce, zavádza tzv. vianočný režim. Znamená to, že všetci pacienti, ktorým to zdravotný stav dovoľuje, budú na sviatky prepustení do domáceho liečenia. Urgentná medicína a starostlivosť o covidových pacientov bude zabezpečená v nepretržitom režime, vykonávať sa budú aj urgentné operačné zákroky. Nemocnica upravila časy prevádzky mobilného odberového miesta a vakcinačného centra. Pandemická situácia sa postupne mierne zlepšuje, zdravotníci však s napätím očakávajú, aké dopady bude mať nový variant koronavírusu omicron.

Komárňanská nemocnica k dnešnému dňu poskytuje zdravotnú starostlivosť 31 pacientom s koronavírusom, pričom 25 leží na štandardných kyslíkových lôžkach a 6 si vyžadujú starostlivosť s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu. ,,Drvivá väčšina pacientov je nezaočkovaných, na UPV sú všetci nezaočovaní,“ hovorí riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška. Ďalší traja pacienti sú suspektní. V rámci  zamestnancov je chorých na covid 5 a 2 sú v karanténe. ,,Traja z kolegov sú však z OAIM, takže tu sme museli realizovať organizačné zmeny, aby sme zabezpečili služby,“ vysvetlil riaditeľ. Nemocnica sa pripravuje aj na scenár, že by sa situácia zhoršila. ,,Prijali sme opatrenia a viacerí kolegovia budú počas sviatkov na telefóne pripravení pomôcť a nastúpiť do nemocnice, ak by bolo potrebné otvoriť ešte jednu ošetrovaciu jednotku pre covidových pacientov“, dodal M. Jaška. V nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 124 pacientov, na sviatky v starostlivosti lekárov zostanú iba najťažšie stavy, pacienti, ktorých domáca liečba naozaj nebude možná.

Komárňanskí zdravotníci v štyroch vakcinačných centrách za uplynulý týždeň zaočkovali takmer 9400 záujemcov. Počas nastávajúcich sviatkov nemocnica upravila prevádzkové hodiny vakcinačného centra takto:

• Bežný režim do 22.12.2021 vrátane
  • Očkovacie centrum bude zatvorené 23.12.- 28.12.2021, 31.12.2021 – 2.1.2022
  • 29.12.2021  očkuje sa vakcínou Comirnaty/Pfizer, prednosť majú registrovaní klienti
  • 30.12.2021 očkuje sa vakcínou Comirnaty/Pfizer aj Johnson&Johnson, prednosť majú registrovaní klienti
  • 3.1.2022 očkuje sa vakcínou Comirnaty/Pfizer
  • je dôležité, aby sa záujemcovia o očkovanie registrovali prostredníctvom NCZI - https://vakcinacia.nczisk.sk do 31.12.2021, aby sa začiatkom januára očkovacie centrum vedelo prispôsobiť kapacite ľudí v čakárni.

Otestovať sa v mobilnom odberovom mieste bude možné do 23. decembra vo zvyčajnom čase medzi 7.00 až 15.00 hod. Na Štedrý deň a Nový rok bude MOM zatvorené, 25. a 26. decembra a 2. januára bude pracovať v skrátenom čase od 7.30 do 11. 30 hod.