Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 (0)35 7909 111

Pracoviská

Virtuálna endoskopia – kolonoskopia

Toto vyšetrenie sa vykonáva na špičkovom CT prístroji PHILIPS  Ingenuity Core 64. pomocou špeciálnych softvérov po samotnom nasnímaní príslušnej oblasti. Ide o neinvazívne detailné zobrazenie vnútorného povrchu hrubého čreva bez použitia endoskopickej techniky (neinvazívne vyšetrenie), ktoré pre pacienta nie je nepríjemné. Nevýhodou vyšetrenia je záťaž pacienta ionizujúcim žiarením.

Virtuálna endoskopia nenahrádza endoskopické vyšetrenia úplne – v prípade nejednoznačného alebo patologického nálezu je potrebné ich podstúpiť kvôli odberu vzorky tkaniva alebo odstráneniu podozrivého útvaru nasadajúceho na stenu dýchacích ciest alebo hrubého čreva. Vyšetrenia je možné previasť ambulantne, bez nutnosti hospitalizácie.

Príprava na vyšetrenie:

Asi 48 hodín pred vyšetrením je potrebné držať hladovku, pričom s posledným jedlom sa vypije malé množstvo zriedenej perorálnej kontrastnej látky, aby sa „označili“ zbytky jedla, ktoré by vo forme stolice mohli ovplyvniť výsledok vyšetrenia. Večer pred vyšetrením sa vypije špeciálna tekutina, ktorú odporučí indikujúci lekár-špecialista (gastroenterológ, internista, chirurg) a slúži na vyčistenie hrubého čreva od zbytkov stolice. Tesne pred vyšetrením sa na vyšetrovacom stole CT prístroja zavedie do konečníka tenký katéter, ktorým sa postupne aplikuje vzduch, ktorý rozšíri hrubé črevo. Pri samotnom vyšetrení sa prevedú dve série skenov - najskôr na bruchu a následne na chrbte. Z týchto sérií sa následne na pracovnej stanici zrekonštruuje povrch čreva a prezerá sa v rôznych pohľadoch po celom vnútornom obvode. Dostupnosť vyšetrenia sa nelíši od ostatných CT vyšetrení.

späť na úvodnú stránku oddelení