Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Pracoviská

Oddelenie chirurgie

Návštevné hodiny:
Pondelok až Nedeľa: 14.30 - 16.30 hod.


O oddelení

Ročne prevádzame asi 400 operácií na žlčníku a žlčových cestách, 350 operácií pre brušné prietrže, 250 apendektómií, 250 operácií pre zhubné nádory tráviaceho traktu, 150 operácií pre nádory prsníka a 200 operácií pre náhle príhody brušné. Ročne vykonáme asi 1000 operácií pre zlomeniny končatín a 110 operácií na cievach. Operatíva chirurgického oddelenia je zameraná hlavne na nezhubné a zhubné ochorenia dutiny brušnej. Zvláštny dôraz kladieme na laparoskopické operácie, ktorých sme v roku 2010 previedli 250. Prevládajú laparoskopické operácie žlčníka. Prevádzame aj laparoskopické hernioplastiky, apendektómie, varikokély, kolostómie (umelé vyvedenie hrubého čreva) a ileostómie (umelé vyvedenie tenkého čreva), diagnostické laparoskopie a histologizácie.

Oddelenie je rozdelené na mužskú, ženskú časť a jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS). Disponuje s jednolôžkovými, štvorlôžkovými a šesťlôžkovými izbami. Pacientom sú k dispozícií aj dve nadštandardné izby.

História

V roku 1902 bola v Komárne postavená 105-posteľová mestská nemocnica, v ktorej bolo otvorené chirurgické oddelenie pod vedením primára MUDr. Móra Lipschera. Ten viedol chirurgické oddelenie až do roku 1935. Vykonával apendektómie (chirurgické odstránenie slepého čreva), cholecystektómie (vyoperovanie žlčníka) a strumektómie (odstránenie štítnej žľazy). Od roku 1935 do roku 1938 viedol oddelenie primár MUDr. Gejza Kauzál, ktorý zaviedol operácie žalúdka a mnohé ďalšie typy operácií. Od roku 1938 do roku 1945 viedol oddelenie primár MUDr. Király. Od roku 1945 do roku 1952 bol primárom chirurgického oddelenia MUDr. Ján Bulla. Okrem resekcií (odstránenie časti) žalúdka prevádzal splenektómie (chirurgické odstránenie sleziny), nefrektómie (vyoperovanie obličiek) a v roku 1951 previedol osteosyntézu (chirurgické spojenie úlomkov kostí) pomocou Lanneho dlahy. Od roku 1952 bol primárom chirurgického oddelenia MUDr. Karol Rékay, okrem všeobecnej chirurgie prevádzal nefrektómie, prostatektómie (operatívne odstránenie prostaty), laminektómie (odoperovanie tŕňa a oblúka stavca) a osteosyntézy dlhých kostí. Od roku 1978 viedol chirurgické oddelenie primár MUDr. Ján Konkolovský. Od roku 1983 bol primárom chirurgického oddelenia MUDr. František Baštrnák, ktorý zaviedol nové traumatologické operácie podľa AO, rekonštrukčné operácie na cievach a sfinkter (zvierač konečníka) šetriace operácie pri nízkosediacich karcinómoch konečníka. Od roku 2001 je primárom chirurgického oddelenia MUDr. Gustáv Škodáček. Rozšíril nové operačné techniky v detskej chirurgii, laparoskopické operácie varikokél (rozšírenie a predĺženie žíl semenníkov) a slabinových hernií (prietrž).


Prístrojové vybavenie

  • dve kompletné laparoskopické veže (Olympus),
  • atroskopická veža (Olympus) s inštrumentáriom,
  • harmonický skalpel,
  • dva eletrokoagulačné pristroje,
  • rektoskop (Wolf) s inštrumentáriom na polypektómiu,
  • kompletné inštrumentárium na všetky typy traumatologických operácií s C rtg-ramenom.

Ďalšie informácie: