V komárňanskej nemocnici začali s očkovaním proti koronavírusu COVID-19

7.1.2021

Nemocnica AGEL Komárno od dnešného dňa začala s očkovaním proti koronavírusu COVID-19. Prvými zaočkovanými boli traja primári tamojšej nemocnice, za dva dni absolvuje očkovanie takmer 500 zamestnancov nemocnice. Následne bude nemocnica poskytovať možnosť dať sa zaočkovať aj širokej verejnosti, keďže sa stala jedným z 25 vakcinačných centier na Slovensku.

Krátko pred 9. hodinou ráno bola prvou zaočkovanou v Nemocnici AGEL Komárno primárka Hematologicko-transfuziologického oddelenia MUDR. Enikó Radi, ďalšími potom primárka Neurologického oddelenia MUDr. Eva Hanáčková a primár Chirurgického oddelenia MUDr. Gustáv Škodáček. Postupne absolvovalo očkovanie v priebehu štvrtka celkovo 160 zdravotníkov komárňanskej nemocnice, do konca týždňa predpokladajú zaočkovať celkovo 500 zamestnancov.

Očkovanie proti koronavírusu COVID-19 je dobrovoľné, bezplatné a takmer bezbolestné. ,,Očkovať sa môže dať záujemca po dovŕšení veku 18 rokov. Očkovanie nemôžu absolvovať tehotné ženy a ľudia, ktorí prekonali ťažký anafylaktický šok,“ vysvetlila medicínsku stránku infektologička MUDr. Helena Kuchtová.  Očkovanie má dve fázy. Po prvom očkovaní je potrebné sa dať preočkovať po 21 dňoch. ,,Podľa vyjadrenia odborníkov by odolnosť voči koronavírusu po očkovaní mala vydržať približne rok,“ dodala imunologička.

Komárno sa od pondelka, 11. januára stane aj očkovacím centrom pre verejnosť. ,,K dispozícii budú tri ambulancie, verejnosť sa však musí najprv zaregistrovať a objednať cez webový portál korona.gov.sk. Očkovanie pre verejnosť sa bude realizovať v Pavilóne P našej nemocnice. Som veľmi rád, že sme sa stali vakcinačným centrom a prispejeme tak k zlepšeniu celkovej pandemickej situácie v regióne. Rád by som vyzval občanov, aby zvážili možnosť a prišli sa k nám zaočkovať, pravda je, že musíme mať dostatok očkovacej vakcíny, ktorú prideľuje MZSR,“ uviedol riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška.

Nemocnica výrazne pomáha aj v riešení pandemickej situácie v Nitrianskom samosprávnom kraji. ,,Poskytli sme Fakultnej nemocnici Nitra možnosť presunúť k nám osem pacientov s koronavírusom. Aktuálne máme v našej nemocnici reprofilizovaných 49 lôžok, k dnešnému dňu poskytujeme starostlivosť o 34 covidových pacientov, z toho traja sú na umelej pľúcnej ventilácii,“ dodal riaditeľ. Nemocnica eviduje aj 45 zamestnancov na PN, z toho 25 bolo pozitívne testovaných na koronavírus.